EGY KIS "MATEK": Mit kezdjünk, ha van 1.000.000 Ft a zsebünkben Frissítve: 2018.07.19.)

- Kössük le bankbetétként?
- Fektessük aranyba?
- Tartalékoljunk a jövőre?
- Esetleg tegyük a párnánk alá?
Nézzük a lehetőségeket!
- BANKBETÉT:
Magyarországon, ha egy évre lekötünk 1.000.000 forintot, akkor a következő évben az alábbi összeghez jutunk.
|
0,01 % |
+ 100 Ft |
1.000.100 Ft |
|
|
|
15% |
- 15 Ft |
1.000.085 Ft |
|
|
0,6% |
- 6.000 Ft |
994.085 Ft |
|
|
2,5% |
-25.000 Ft |
969.085 Ft |
A VÉGEREDMÉNY 1 ÉV MÚLVA | 969.085 Ft | |||
Ezen a táblázaton jól látszik, hogy nem jártunk valami jól ezzel a "befektetésünkkel". Szépen kicsusszant a zsebünkből több, mint 30.000 Ft ugye? Egyetlen pozitívumnak, hogy bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz. Persze ennek is van ára, hiszen egy lekötött betét "feltörésekor" elveszítjük az ígért kamatot is.
- ARANY
A hiedelem, miszerint az aranynak mindig megmarad az értéke nagyon téves. Az arany és ezüst ékszerek (ha csak nem egyedi, nyilvántartott darabok) eladásakor arányosan legalább annyit bukunk, mint egy szalonban vásárolt autón, ha egy éves korában értékesítjük.
Persze ott van a másik lehetőség, hogy befektetési aranyba tesszük a pénzünket. Szemléltetésként nézzük az alábbi grafikont 2012-2013-ból. Amint az látszik is, nagyokat ugrál ez az "EKG". Sokan jártak már úgy, hogy amikor szükségük volt pénzre a betett pénzük csak egy részét kapták vissza, mert hullámvölgyben volt az árfolyama. Javaslom mindenkinek gondolja végig! Többek között azért is, mert nem született mindenki tőzsdegurunak. Továbbá nem árt tudni, hogy az aranybefektetéseknek elég komoly költsége van.
- TARTALÉKKÉPZÉS A JÖVŐRE - "Fiatal tudsz lenni pénz nélkül, de öreg nem." Tennessee Williams
A jövőjét senki sem tudja kiszámítani, azt viszont megfogalmazta már mindenki, hogy hogyan szeretne élni a jövőben. Mire is tegyünk félre? Milyen céljaink lehetnek? Ez korosztály függő. Lakás, gyermek támogatása, nyugdíj, kocsi, nem várt kiadások, hogy csak párat említsek. Első sorban meg kell fogalmaznunk, hogy milyen időtávon és mennyi pénzt kell félretennünk havonta ahhoz, hogy elérjük a kitűzött célt. Aztán meg kell találnunk azt a lehetőséget, amivel el is tudjuk ezt érni.
Lakás: Átlagosan az elhatározást követő 5-8 év.
Gyermek támogatása: Komolyabb költségek 14 - 20 éves korig
Nyugdíj: 65 éves kortól (hölgyeknél 40 év munkaviszony)
Folyt köv.
TANMESE: Nézzétek meg az alábbi videót! Érdemes. (Forrás: Youtube)

A video megtekintéséhez kattints az alábbi linkre!
www.youtube.com/watch?v=joBhPHKZhdk
PÉNZCENTRUM: 55 évesen is el lehet menni nyugdíjba (penzcentrum.hu Frissítve: 2018.06.28.)

Annak ellenére, hogy az utóbbi időben egyre többet hallani arról, hogy a jövőben - nem csak Magyarországon, hanem világszerte - emelkedni fog a nyugdíjkorhatár, ha valaki nagyon tudatosan él, nem elképzelhetetlen, hogy a törvényileg előírtnál korábban hagyjon fel a mindennapi robottal. Megéri takarékoskodni, ugyanis a korai nyugdíj egyenes következménye a hosszú, egészséges élet - derült ki egy kutatásból. Az utóbbi időben leginkább arról lehet olvasni a magyar sajtóban, hogy nagyon úgy tűnik, hamarosan 72 év lehet a nyugdíjkorhatár. A Portfolio június eleji elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon olyan mértékben emelkedni fog az elkövetkező években a 65 év felettiek társadalmi részaránya, hogy 7 évvel, 72 évre kell majd emelni a nyugdíjkorhatárt ahhoz, hogy az időskori függőségi ráta 2015 és 2050 között stabilizálódjon. Ennek tükrében halálos cinizmusnak tűnhet korai nyugdíjlehetőségről beszélni, azonban a Pénzcentrum is beszámolt már több olyan magyar fiatalról, akinek sikerült, és küföldi példák is akadnak szép számmal. 30 évesen ment nyugdíjba a kétgyermekes magyar családapa.
Egyre többen követhetik a példáját. Az persze nagyon ritka, hogy valaki a harmincas éveiben megtehesse, hogy kiszállva a mókuskerékből soha többé ne vállaljon munkát. Az viszont nem teljesen elképzelhetetlen, hogy valaki 50-55 évesen hagyjon fel a napi robottal. Hogy mégis hogyan? Ha valaki nagyon tudatosan kezeli a pénzügyeit, és már a húszas éveiben elkezd havi néhány ezer forintot félretenni, idővel szép kis vagyona lehet. Ahogy azt már kiszámoltuk, ha
20-29 éves korban napi 500 forintot;
30-39 éves korban napi 1000 forintot;
40-49 éves korban napi 2000 forintot;
59 éves korban pedig napi 4000 ezer forintot takarítunk meg.
Ez havi bontásban azt jelenti, hogy a kezdeti, havi 15 ezer forintról induló megtakarításunk minden tízedik évfordulóval duplázódik, azaz a 30-as éveinkben havi 30, a negyvenesekben havi 60, az ötvenes éveinkben pedig havi 120 ezer forintot teszünk félre havonta. Éves viszonylatban pedig úgy fest a képlet, hogy az első évtizedben 182 500, a másodikban 365 ezer, a harmadikban 730 ezer, míg a negyedikben 1 millió 460 ezer forint gyűlik össze minden évben. Ha szigorúan tartjuk magunkat ehhez, a 40 éves "futamidő" alatt 27 millió 375 ezer forint jöhet össze. Persze az inflációról nem szabad megfeledkezni, így a párnaciha helyett érdemesebb valamilyen hosszú távú megtakarítási konstrukcióban fialtatni a pénzünket. Érdemes viszont befektetni a pénzt, ugyanis még alacsonyabb várható reálhozamokkal kalkulálva is nagyságrendekkel nagyobb összeg landol a zsebünkben 65 évesen, mintha otthon gyűjtögettük volna a készpénzt.
Nem csak anyagilag járunk jól a korai nyugdíjjal. A korai nyugdíj ráadásul kifejezetten jót tesz az egészségnek is. Egy 2017-es holland kutatás legalábbis erre az eredményre jutott. E szerint azok a férfiak, akik már az 50-es éveikben nyugdíjba vonultak, 2,6 százalékponttal kevsebb eséllyel haláloztak el a nyugdíjat követő 5 éven belül. Egy 2014-es kutatás pedig arra mutatott rá, hogy a korai nyugdíj egyenes következménye, hogy az embernek több ideje lesz, és több időt is fordít az egészségére: egészségesebben eszik, sportolni kezd, kirándul... Ugyanakkor az interneten kutakodva rengeteg olyan kutatást is találunk, amely épp ennek ellenkezőjét állítja: egy 2005-ös felmérés több mint 20 ezer önkéntes részvételével például arra jutott, hogy a memóriateszteken sokkal jobban teljesítenek azok, akik még a 60-as éveikben is dolgoznak, mint akik korábban nyugdíjba vonultak. Vagyis, e szerint, ha hamar felhagyunk az aktív munkával, azzal az elbutulást kockáztathatjuk. Más tanulmányok az elmagányosodás kockázatára hívják fel a figyelmet, kiemelve, hogy nagy az esély a depresszió kialakulására is.
Joe McLean, egy pénzügyi tanácsadó cég munkatársa szerint emberfüggő, ki hogyan éli meg a korai nyugdíjat. A férfi anyja például 59 éves volt, amikor otthagyta a munkahelyét, most 78 éves, boldog, kiegyensúlyozott, egészséges. A férfi apja 61 évesen ment nyugdíjba, és 66 évesen elhunyt. McLean szerint apjának nem igazán voltak tervei a nyugdíjas évekre, az anyja viszont tevékeny, nem hagyta el magát.
Célok, feladatok, pörgés
Azt a legtöbb korai nyugdíjas megerősíti: a korai nyugdíj nagy előnye, hogy a saját magad ura lehetsz. Nem jelenti ez egyértelműen azt, hogy soha többé nem keresel pénzt, hogy csak ülsz a házadban, a tévé előtt, épp ellenkezőleg. Sokan számoltak be blogokun arról például, hogy kihasználva a szabadidőt, továbbképezték magukat, utazgattak, sportolni kezdtek, több időt töltöttek a családdal, barátokkal, új dolgokba fogtak, amikre már régen vágytak, de a fix munkaidő mellett egyszerűen nem volt rá idejük. Vagyis a megoldás az lehet, ha a munka utáni éveket is aktívan töltjük, keresünk olyan hobbit, elfoglaltságot, ami leköt, és továbbra is ápoljuk a társas kapcsolatunkat.
ADÓZÓNA: Nyugdíjbiztosítás: így kell rendelkezni a befizetésekről (adozona.hu Frissítve: 2016.11.30.)

Mi szükséges ahhoz, hogy a magánszemély nyugdíjbiztosítási szerződés alapján befizetett összegei utáni előírt részt a NAV átutalja az egyéni számlára? Itt van a NAV tájékoztatója.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. CXVII. törvény (továbbiakban: Szja tv.) 44/C § rendelkezése szerint a magánszemély Magyarországon vagy más EGT-államban letelepedett biztosítóval megkötött nyugdíjbiztosítási szerződése esetén az adóévben az általa befizetett összeg alapján rendelkező nyilatkozatot tehet. A nyugdíjbiztosítási nyilatkozatban a magánszemély által meghatározott összeg átutalását az adóhatóság a magánszemély által megjelölt olyan biztosító pénzforgalmi számlaszámára teljesíti, amelynél a biztosító igazolása szerint történt az adóévben a rendelkezési jogosultságot megalapozó nyugdíjbiztosítási szerződésre befizetés, vagy rendelkezési jogosultságot megalapozó biztosítási szolgáltatás igénybevétele, tekintettel arra, ha több nyugdíjbiztosítási szerződés érintett. A rendelkezési jogosultság gyakorlásához szükséges a biztosító igazolása. A minta alkalmazása nem kötelező, de a magyar biztosító (ideértve a külföldi biztosító magyarországi fióktelepét vagy leányvállalatát is) által kiadott igazolásnak tartalmaznia kell a kiállító nevét, címét/székhelyét, adószámát, valamint a pénzforgalmi számlaszámát. Emellett fel kell tüntetni az igazoláson a magánszemély nevét, adóazonosító jelét és lakóhelyét. Ezen túlmenően továbbá szerepeltetni kell az igazoláson a magánszemély által az adóévben befizetett, a rendelkezés alapjául szolgáló összeget, valamint a nyugdíjbiztosítási szerződés egyedi azonosító számát/szerződésszámát.
Az igazolás aláírás nélkül érvénytelen.
ADÓZÓNA: Küzdjön a nyugdíjáért! Sokat veszíthet, ha ezeket nem tudja (2016.11.24.)

A nyugdíjjogosultságnál figyelembe vehető szolgálati idő, a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító idő kiszámításához sok-sok adatra van szükség, illetve azokat mind egyeztetni, igazolni kell. A nyilvántartásokban szereplő adatok igazolására az alábbi eljárások kezdeményezésével nyílik lehetőség.
A biztosított korábbi jogviszonyaira, nyugdíjjogosultságnál figyelembe vehető szolgálati idejének, illetve a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idejének megismerésére 2012. december 31-ig az úgynevezett szolgálati idő elismerési kérelem szolgált. Az érintett személy kérelme alapján a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási szerv kiszámolta a nyugdíjjogosultságnál, illetve a kedvezményes nyugdíjazásnál figyelembe vehető szolgálati és jogosító időt és külön közigazgatási döntést – határozatot – adott ki ezen adatokról. 2013. január 1-től a nyilvántartásban szereplő adatok igazolására az alábbi eljárások kezdeményezésével nyílik lehetőség.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 96/E. § rendelkezése értelmében hatósági bizonyítvány kiállítása kérhető a megszerzett szolgálati időről, nők kedvezményes nyugdíjazására jogosító időről, illetve más a társadalombiztosítási nyilvántartásban szereplő a biztosítási jogviszonyra vonatkozó adatokról. Ezen eljárás kezdeményezése lehetséges ügyfélkapun keresztül, illetve személyesen vagy postai úton is, az eljárás megindításához szükséges formanyomtatvány kitöltésével.
A fentiekkel kapcsolatban azonban meg kell jegyezni, hogy a Tny. 96/E. § (2) bekezdése meghatározza, hogy amennyiben a hatósági bizonyítvány kiállítását kérő biztosított a nyilvántartásban nem szereplő szolgálati, jogosultsági idő igazolását is kéri, vagy 1954. december 31-e után született és vele egyeztetési eljárást korábban még nem folytattak le, az eljárást fel kell függeszteni és hivatalból egyeztetési eljárást kell lefolytatni.
A hatósági bizonyítvány kérésén túlmenően a biztosítottnak, volt biztosítottnak a Tny. 96/B. §-a alapján lehetősége van közvetlenül az adategyeztetés kezdeményezésére is, azonban ezt kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül benyújtott kérelem útján teheti meg.
Elektronikus ügyintézés keretében egyeztetési eljárást csak saját ügyfélkapun keresztül lehet indítani, amely a www.magyarorszag.hu portálon keresztül elérhető ügyfélbeléptető és azonosító rendszer, ennek használata előzetes regisztrációhoz kötött. A kérelemre indított eljárást az ügyfélkapu-regisztrációval rendelkező ügyfelek a www.onyf.hu vagy a www.magyarorszag.hu internetes oldalon az erre a célra rendszeresített (Általános Nyomtatvány Kitöltő program segítségével kitölthető) ÁNYK nyomtatvány letöltésével indíthatják el. Ügyfélkapu-regisztrációt az okmányirodánál, valamint a kormányablaknál van mód igényelni.
Az adategyeztetési eljárás célja, hogy az érintett személy a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásban szereplő, biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyairól és kereseteiről, jövedelmeiről tájékoztatást kapjon, illetve a közölt adatok jóváhagyása esetén megtörténjen azok teljes körű nyilvántartásba vétele, a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásba történő bejegyzése.
Az eljárást a lakóhely szerint illetékes kormányhivatal nyugdíjbiztosítási szakterülete folytatja le, melynek első lépéseként egy végzést küld a kérelmező részére. A végzés mellékletét képezi egy kimutatás a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban a kérelmezőre vonatkozóan megtalálható adatokról. Ezen kimutatás adatainak ellenőrzésére, valamint a saját okmányokkal való összevetésére a kérelmezőnek 60 nap áll rendelkezésére. Amennyiben a kimutatásban szereplő adatok hiányosak, vagy nem azonosak a birtokában lévő dokumentumok adataival, az úgynevezett Elfogadó/Észrevételező nyilatkozat beküldésével a kérelmező megteheti észrevételeit. A nyilatkozathoz csatolni kell a birtokában lévő dokumentumokat is, amelyek a kimutatásból esetlegesen hiányzó adatokat igazolják. Amennyiben a kérelmező a kimutatásban szereplő adatokkal egyetért, a fenti nyomtatvány beküldésével erről is tájékoztathatja az eljáró szervet. Az igazgatási szervnek csak a nyilatkozat beérkezését, vagy ennek hiányában a 60 napos határidő leteltét követően van lehetősége az eljárás folytatására és határozat meghozatalára.
A beérkezett észrevételek alapján az eljáró szerv megkezdi a tényállás tisztázását, a hiányzó adatok beszerzését. Az egyeztetési eljárás a tényállás tisztázását követően határozattal zárul le. A határozat tartalmazza a biztosított elismerhető szolgálati idejét és a nyugdíj megállapításánál figyelembe vehető egyéb tényeket – nők kedvezményes nyugdíjazására jogosító idő, 1988. január 1-től fennálló biztosítási jogviszonyokból származó nyugellátás alapjául szolgáló kereseti adatokat stb. –, amelyek a továbbiakban egyeztetett adatként kerülnek nyilvántartásra. A határozat ellen az általános szabályok szerint biztosított a jogorvoslat lehetősége.
Az adategyeztetési eljárás lezárását követően a lezárt időszakra vonatkozó nyilvántartott adatok a biztosított, volt biztosított kérelmére vagy hivatalból indult újabb eljárás során kizárólag abban az esetben módosíthatók, egészíthetők ki, ha a korábbi egyeztetés során az adott időszakot nem vizsgálták, illetve a nyilvántartott adatok olyan tény, adat vagy más bizonyíték alapján egészíthetők ki vagy módosíthatók, amelyek a korábbi adategyeztetési eljárásban nem kerültek vizsgálatra.
Az egyeztetési eljárás ügyintézési ideje a kérelemnek az eljáró nyugdíjbiztosítási szervhez történő beérkezését követő naptól számított 60 nap. Ebbe nem számít bele a kimutatásnak a kérelmező részére történő megküldésétől a kérelmező nyilatkozatáig eltelt idő, illetve amennyiben az ügyfél nyilatkozatot nem tesz, a kivonat kézhezvételétől számított 60 napos határidő, a tényállás tisztázásának időtartama, amely az adatok közlésére irányuló felhívástól az adatszolgáltatás teljesítéséig tart, valamint a megküldött észrevételek alapján esetlegesen lefolytatásra kerülő hatósági ellenőrzés időtartama.
Végezetül meg kell jegyezni, hogy az adategyeztetési eljárás lezárását követően kerül sor az igényelt hatósági bizonyítvány kiállítására.
Tallózó
ADÓZÓNA: Ez is beszámít a 40 éves nyugdíjjogosultságba, ez viszont nem (2016.11.13.)
A nők 40 éves nyugdíjjogosultságába beleszámít-e a rehabilitációs ellátás alatti, 4 órás munkaviszony, amikor a havi jövedelem bruttó 180 ezer forint volt, tehát meghaladta a minimálbért? A munkaviszony alatti táppénz szolgálati és jogosultsági időnek is beszámít-e ebbe a nyugdíjba? Olvasónk kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszol.
hirdetés
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény alapján megállapított rehabilitációs ellátásból nyugdíjjárulékot vonnak le, ezért a folyósításának időtartamát a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) általános szabályai szerint szolgálati időnek kell figyelembe venni.
Figyelemmel arra, hogy a rehabilitációs ellátás nem minősül saját jogú nyugellátásnak, ezért az ellátás folyósítása alatti keresőtevékenység alapján is szolgálati időt lehet szerezni, amely keresőtevékenységet a nők kedvezményes nyugdíjazása tekintetében jogosultsági időként is figyelembe kell venni. Megjegyzem, ez nem jelenti azt, hogy ugyanazon időszak kétszeresen lesz figyelembe véve szolgálati időként, hiszen erre a Tny. rendelkezései nem nyújtanak lehetőséget.
Felhívom a figyelmét: az a tény, hogy az ellátás folyósítása alatt nem teljes, hanem részmunkaidős volt a foglalkoztatás, nem befolyásolja a biztosítási idő teljes időtartamának figyelembe vételét, hiszen a jogosultsági idő tekintetében minden esetben a biztosítási idő teljes tartamát figyelembe kell venni, függetlenül azon ténytől, hogy a részmunka-időbeni foglalkoztatásból származó nyugdíjjárulék-alapot képező kereset meghaladta-e a minimálbér összegét, vagy sem. A jogosultsági idő tekintetében arányos szolgálati idő számítására nem, arra kizárólag a nyugellátás mértékének megállapításakor kerül sor.
Szeretném tájékoztatni továbbá, hogy amennyiben az érintett személy nem rehabilitációs ellátásban, hanem rehabilitációs járadékban részesült, és ezen járadék mellett folytatott keresőtevékenységet, úgy abban az esetben a keresőtevékenysége alapján további szolgálati időt nem szerezhetett, mivel a járadék saját jogú nyugellátásnak minősült. Ezen keresőtevékenysége alapján a Tny. 22/A. §-a szerinti nyugdíjnövelésre szerezz jogosultságot, amely növelés iránti igény érvényesítésére a majdani nyugdíjazásakor kerülhet sor.
Végezetül tájékoztatom, hogy a munkaviszony alatti táppénzes időszak is figyelembe vehető a nők kedvezményes nyugdíjazása tekintetében jogosultsági időként, hiszen ezen időszak alatt az érintett személy valójában munkaviszonyban állt. Jogosultsági időként a munkaviszony megszűnését követően fennállt, úgynevezett passzív jogú táppénz időtartamát nem lehet figyelembe venni, függetlenül azon tényt, hogy az az általános szabályok szerint egyébként szolgálati időnek számít.
ADÓZÓNA: NYUGDÍJKATASZTRÓFÁTÓL TARTANAK (2016.11.12.)

Hihetőnek tart egy esetleges nyugdíjkatasztrófát a fiatalok többsége, ezért sokan nem is számolnak elfogadható időskori állami ellátással. A mostani idősebbek közül viszont sokan úgy gondolják, nyugdíjasként is dolgozniuk kell, vagy pénzzé kell majd tenniük az évtizedek alatt megszerzett értékeik nagy részét, hogy meg tudjanak élni – közölte gyors, nem reprezentatív felmérésének eredményét a CLB biztosítási alkusz.
hirdetés
Negatív demográfiai változások miatt Magyarországon akár 1-2 évtizeden belül hárommillió olyan inaktív nyugdíjas korú – és krónikus betegségben szenvedő – ember lesz, akinek az ellátását az országnak valahogyan meg kell majd oldania – vonták le a következtetést minisztériumi szakértők a hazai népesedésváltozás negatív folyamatából.
A CLB ennek kapcsán kérdezte ügyfelei egy részét a várható helyzetről. A nem reprezentatív gyors felmérés lesújtó eredménnyel zárult: a megkérdezett fiatalok lemondtak a nyugodt nyugdíjas évekről, már a 35-40 évesek is számolnak a kockázattal, hogy olyan minimális nyugdíjjáradékot kapnak majd – a korhatár kitolása miatt egyre idősebb korukban –, amiből szinte lehetetlen lesz megélni. A válaszadók nagy többsége reálisnak tartja az esélyét egy hazai nyugdíjkatasztrófának, amelyet a hivatalos előrejelzések szerint szakemberek is jeleztek.
A beszélgetések során kiderült, a fiatalok többsége irigyli az utazgató nyugati turistákat, akiknek – szerintük – futja a nyugdíjukból akár egész télre máshová költözni, s a hideg tél elmúltát valami kellemes mediterrán vagy nyári égöv alatti országban kivárni – ismertette az ügyfelekkel való beszélgetésből is levont friss tapasztalatokat Németh Péter. A CLB értékesítési és kommunikációs igazgatója szerint a megkérdezettek többsége meglepődött az információn, miszerint a magyar átlagnyugdíj most 120 ezer forint, s például a sokat utazó, irigyelt angoloknak is mindössze 20 ezer forinttal több időskori járulékból, hetente 121 – vagyis havonta 484 – euróból kell megélniük. A nemzetközi összehasonlításból az is kiderült, hogy egyetlen közeli országban sincsenek csillagászati nyugdíjjáradékok, bár tény, hogy például az osztrák és a holland kisnyugdíjasoknak 302 és 334 ezer forintnak megfelelő járadékot kell beosztaniuk, míg Olaszországban több millió nyugdíjas él a szegénységi szint alatt – hivatkozott nemzetközi összehasonlító adatokra a szakértő.
Németh szerint meglepő az is, hogy a magyar fiatalok közül egyre többen tudják, az irigyelt külföldi nyugdíjasok nem az állami járadékból élnek gondtalanul, hanem abból, amit fiatal korukban valamilyen szervezett, biztonságos formában félretettek erre az élethelyzetre. Magyarországon azonban az öngondoskodási forma éppen csak éledezik, s elsősorban a középkorúak érdeklődnek iránta – szögezi le a szakértő.
Azoknak az idősebbeknek viszont, akik eddig nem tartalékoltak valamilyen formában a nyugdíjas éveikre, már nincs is idejük hosszas öngondoskodási programba fogni. Őket is kérdezte a CLB, s kiderült, legtöbben keserűen arra készülnek, hogy az évtizedek során megszerzett értékeiket – kényelmes ház, autó, nyaraló, stb. – el kell majd adniuk, kénytelenek lesznek feladni a megszokott kényelmet. Sokan abban is biztosak, hogy nyugdíjasként is dolgozniuk kell, ha nem akarnak kuporgatni, nélkülözni.